Дома Останати Кошарка НБА Вртоглава сума: Ѕвездата на Бостон го потпишува најголемиот договор во историјата на кошарката

Вртоглава сума: Ѕвездата на Бостон го потпишува најголемиот договор во историјата на кошарката

Суперѕвездата на Бостон Селтикс, Џејсон Тејтум најверојатно ќе потпише нов договор ова лето, најголем во историјата на НБА и со тоа би го срушил рекордот на својот соиграч Џејлен Браун од минатото лето.

Браун потоа потпиша петгодишно продолжување во вредност од потенцијални 304 милиони долари, а Тејтум треба да добие 315 милиони долари за истиот период, иако точната сума зависи од ограничувањето на платата. Договорите за Супермакс, кои можат да ги потпишат само играчите кои исполниле високи критериуми, зафаќаат 35% од границата на платата, износот што клубовите формално смеат да го трошат за плати.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Условите за потпишување на супермакс се однесуваат на индивидуални награди како што се МВП, одбранбен играч на годината или вклучување во една од првите три лиги, а Тејтум е постојан член на првите пет во последните три години.

Тејтум има договор за следната сезона од 35 милиони долари и опција за играч од 37 милиони за сезоната 2025/26, но со задоволство ќе се откаже од тоа кога новите шампиони во НБА ќе му понудат продолжување, што ќе му донесе просек од 63 милиони годишно.

Супермаксот на Браун започнува следната сезона, а Тејтум една година подоцна, така што Селтикси во сезоната 2025/26 ќе ги има двајцата најскапи играчи во лигата. Сепак, сите важни играчи од ротација се врзани со повеќегодишни договори, па нема да имаат проблем да го задржат тимот, но ќе плаќаат огромен данок на луксуз и ќе имаат сериозни ограничувања за доведување нови играчи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Перо Антиќ пред враќање во НБА и тоа како помошник тренер?!

Првиот човек на македонската кошарка, Перо Антиќ како што стојат работите сериозно размисл…