Дома Фудбал Останато Видео: ПСЖ и без Нејмар подобар од Марсеј, Ди Марија двоен стрелец, погоди и Кавани

di maria

Eкипата на Пари Сен Жермен без поголеми проблеми се пласираше во полуфиналето на францускиот куп.

„Светците“ и без повредениот Нејмар успеаа да стигнат до сигурна победа од 3:0. Играч на мечот кај домаќинот за оваа средба беше Анхел Ди Марија кој беше стрелец на два погодоци.

Се за новиот формат во Лигата на Шампиони! ↓↓↓

Ди Марија првиот погодок го постигна во судиското продолжение од првиот дел со одличен удар надвор од шеснаесетникот.

На самиот старт од првиот дел, после само три минути игра Аргентинецот стигна и до вториот гол на натпреварот, овој пат по додавањето од Берчиче. Точка на натпреварот стави Едисон Кавани по одличната акција на клубот од Париз на десетина минути пред крајот на средбата.

Претходно пласман во полуфиналето обезбеди третолигашот Чамблу кој го совлада Стразбур со 1:0. Победничкиот гол за третолигашот беше Ласана Дакур во 83 минута.