Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар победнички стартуваше во новата сезона од ЛШ и тргна во одбрана на тронот

Вардар победнички стартуваше во новата сезона од ЛШ и тргна во одбрана на тронот

Европскиот шампион триумфално тргна во својата одбрана на тронот.

Вардар славеше во Полска против Висла. Имаше осцилации во играта на екипата на црвено-црните, но кога беше најпотребно Арпад Штербик ја задржа самодовербата кај играчите на Гонзалес, а головите од контра им помогнаа на нашите ракометари да ја запишат првата победа оваа сезона во ЛШ.

Во останатите дуели Бешикташ загуби од Спортинг со 26:30, Скјерн славеше против Динамо Букурешт 39:28, Горенје и Адемар одиграа 23:22, Кил на домашен терен беше поразен од ПСЖ со 22:25, Нант на нашиот Кире Лазаротв славвеше против Сегед со 30:26 и во последниот меч ремизираа Рајн Некар и Барселона со резултат 31:31.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Ним покажа квалитет во Битола: Пораз за Е.Пелистер на стартот од Европската лига

Eурофарм Пелистер со пораз ја започна сезоната во Европската лига против најквалитетниот т…