Дома Македонски спорт Вардар носител на ждрепката за ЛШ, еден противник веќе е познат!

Вардар носител на ждрепката за ЛШ, еден противник веќе е познат!

Oткако Вардар оваа сезона стигна до втората европска круна за ждрепката во наредната сезона од Лигата на шампионите ќе биде еден од носителите заедно со Пари Сен Жермен.

ПСЖ и Вардар ќе бидат носители на ждрепката. Поради правилото на ЕХФ клубови од иста земја да не се најдат во иста група веќе е познат еден сигурен противник на Вардар, а тоа е тимот кој минатата година ја освои Лигата на шампионите, Монпелје.

Останатите противници Вардар ќе ги дознае на 27-ми јуни кога е закажана ждрепката за групите за новата сезона.

Вториот македонски тим во Лигата на шампионите, Еурофарм се најде во четвртиот барабан и ќе игра во групите Ц и Д. Како и Вардар и Еурофарм има еден сигурен противник, а тоа е Савехоф од Шведска.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Беше ли престрого исклучен Кузмановски? 🎥

На Македонија не и оди против Египет, меѓутоа мора да се каже дека во овој натпревар и суд…