Дома Фудбал Валверде нема милост, јануарска чистка: Отпиша тројца играчи!

Валверде нема милост, јануарска чистка: Отпиша тројца играчи!

Барселона нема да купува во јануари, иако, спроед извори блиски до клубот, Нејмар ќе почека до лето, иако постои некаков отпор пред се поради финансиите.

Но, затоа Валверде бара тројца играчи да го напуштат тимот, односно да го намали играчкиот кадар. Ракитиќ и Видал се на излезни врати, тренерот на Барса посочи на тој проблем, има седум играч за врска за три места. Сака да го форсира Алења, како и Серхио Роберто кој е уневерзален играч, па двајцата искусни играчи ќе го напуштат клубот.

Ракитиќ го одби ПСЖ, беше блиску до Јувентус, но немаше време трансферот да се рализира. Видал го сакаше Конте во Интер, но Барселона бараше премногу пари. Третиот играч кој би можел да го напушти клубот е Умтити. Тој е повреден, не сакаше да си оди, дури и изјави дека шпекулациите за неговиот трансфер во Арсенал се лажни и дека во ниту еден момент не помислил да ја напушти Барселона.

Но, нема да игра ниту кога ќе биде подтовен, Пике и Ленгл се незаменливи, шанса ќе добие и Тодибо, а прилика чека и младиот уругвајски репрезентативец Араухо кој добро играше минатата сезона. Во секој случај Валверде има 22 играчи, но сака да ги намали на пролет, особено во средниот ред.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Киелини: Преговарав со Реал ама Мурињо го избра Карваљо

Џорџо Киелини важи за вистинска легенда на Јувентус, а во својата автобиографија откри дек…