Дома Фудбал Англија Вакво нешто во Премиер лигата не се случило пет децении

Вакво нешто во Премиер лигата не се случило пет децении

Евертон вчера доживеа пораз на гости во Премиер лигата кај Саутемптон, а со тоа беше забележана една интересна ситуација во најсилната англига која не се случила долго време.

Имено уште од далечната 1967 година не се случуло сите екипи по шест гкола да имаат по еден пораз. Последен пат такво нешто се случи во сезоната 1967/1968. Тогаш Манчестер Сити станал шампион на Англија, а во понизок ранг испаднале Шефилд и Фулам.

Интересно е што сега Шефилд и Фулам се на претпоследното и последното место на табелата, меѓутоа на Манчестер Сити не му оди на стартот и се наоѓа на 13. позиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Конте: Самите сме виновни што сме во ваква ситуација

Тренерот на Интер, Антонио Конте призна дека тимот сам со своите грешки допуштил да дојде …