Дома Актуелно Баерн и Борусија Дортмунд кажаа НЕ на Суперлигата

Баерн и Борусија Дортмунд кажаа НЕ на Суперлигата

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен нема да се вклучат во новосоздадената Суперлига и ќе ја поддржат реформираната Лига на шампиони.

Ова официјално го објави извршниот директор на Борусија Дортмунд, Ханс Јоаким Вацке.

„И Борусија Дортмунд и Баерн Минхен имаат 100% идентични гледишта на оваа тема. Нашите клубови сакаат реформирана Лига на шампиони. Плановите за основање на Суперлига ги отфрламе“, изјави Вацке.

Претседсателот на УЕФА, Александар Чеферин потврди дека играчите од Суперлигтаа нема да можат да играат за репрезентации. (ОВДЕ)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Актуелно

Проверете

Рома – Ајакс: Предноста на Рома не е недостижна за одличниот Ајакс

После среќната победа на првиот натпревар во Амстердам минатата недела, Рома го пречека ли…