Дома Фудбал Италија „Архитектот“ на шампионскиот Наполи се сели во Јувентус

„Архитектот“ на шампионскиот Наполи се сели во Јувентус


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Спортскиот директор на Наполи, Кристиано Џинтуоли на крајот на сезоната ќе го напушти клубот.

Италијанските медиуми пренесуваат дека Џинтуоли сосема извесно ќе се пресели во Јувентус, кој е во потрага по нов спортски директор.

Џунтоли е „архитект“ на овој шампионски тим на Наполи, кој го освои Скудетото после 33 години. Тој е најзаслужен за трансфери како Виктор Осимен, Квича Кварацхелија и Ким Мин Јае.

„Газета дело Спорт“ објави дека Џунтоли ги договорил условите со Јувентус и се согласил да потпише петгодишен договор со плата од 1,5 милиони евра по сезона.

Јувентус ќе мора да плати отштета за Џунтоли бидејќи тој имаше договор на уште една година со Наполи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Луис Енрике фаворит за тренерското столче во ПСЖ

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Кристоф Галтие сино…