Дома Фудбал Англија Артета: Може да се каже дека сме кандидати за титулата

Артета: Може да се каже дека сме кандидати за титулата

Пред почетокот на актуелната сезона се очекуваше дека Ливерпул ќе биде најблиску до Манчестер Сити во борбата за титулата во Премиер лигата, но ситуацијата не е таква.

После 13 одиграни кола Арсенал е лидерот на табелата. Избраниците на Артета имаат 11 победи, едно реми и еден пораз.


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


„Точно, денес може да се каже дека се бориме за титулата, но утре ќе биде тешко. Треба да видите што направи Манчестер Сити во изминатите шест години.

Го имаат најдобриот тренер и најдобриот тим во светот, покажаа континуитет во секое натпреварување. Ние растеме и стануваме подобри како тим, имаме добри резултати, но сезоната е долга“, изјави Артета.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Јамал: Не ме споредувајте со Меси, тој е најдобар во историјата

Ламин Јамал е вистинска сензација на ЕП. На 16 години е стартер за Шпанија и ги собори сит…