Дома Останати Австриски фудбалер тврди: Одлуката да признаам дека сум геј е најдобрата која сум ја донел

Австриски фудбалер тврди: Одлуката да признаам дека сум геј е најдобрата која сум ја донел

Енди Бренан во мај 2019 година стана првиот австриски фудбалер кој призна дека е геј.

Овој 27 годишник се одлучи на ваков потег за да си го олесни живтот и во разговор за „Спортбибл“ тврди дека тоа е најдобрата одлука која ја донел во животот.

„Ми беа потребни години за да почувствувам дека е нормално да кажам дека сум геј. Не можев тоа повеќе да го држам во себе, но на крајот тоа се покажа како моја најдобра одлука во животот“.

„Некои луѓе сметаат дека не можеш да станеш професионален фудбалер и во исто време да бидеш геј. Јас сум жив доказ дека тоа е можно“, изјави Бренан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Нејмар: Планирам да станам професионален покер играч

Бразилскиот фудбалер Нејмар во овој момент е еден од најплатените фудбалери во светот, а н…