Дома Фудбал Останато И Ајакс преку продолженија, Лион на пенали, Селта „регуларно“ во полуфинале на Лига Европа

Шалке го пречека Ајакс и со два гола во второто полувреме успеа да ја анулира предноста на гостите од првиот натпревар. Горецка и Бургшталер беа стрелци на головите. Ајакс последните десет минути од регуларниот дел и продолженијата ги одигра со играч помалку.

Шалке со човеке повеќе на теренот го постигна и третиот гол, во 101.минута стрелец беше Калиѓури. Десет минути подоцна со многу среќа резултатот го намали Фиргевер, а пласманот на Ајакс во полуфиналето го потврди Јунес во 120.минута.

Бешикташ и Лион во 120 минути одиграа 2:1, иако двата тима и во регуларниот дел и во продолженијата промашија неколку одлични шанси. Талиска го постигна првиот гол на натпреварот, израмни Лаказет, а потоа Талиска со својот втор гол го постави конечниот резултат 2:1.

Драмата во Истанбул кулминираше во пенал серијата, првите пет изведувачи во двата тима беа сигурни, резултатот беше израмнет и по шестата серија, потоа во седмата голлманот на Лион, Лопез го одбрани ударот на српскиот дефанзивец Тошиќ, а Жале од Лион шутираше над голот.

Лопез повоторно стапи на сцена во осмата серија кога го одбрани одбрани удаорт на хрватскиот дефанзивец Митровиќ, а потоа капитенот на Лион Гоналон беше прецизен за конечни 7:6 во пенал серијата.

Селта во 90 минута го оставри најголемиот клупски успех, палсман во едно полуфинале во европските купови.

Шпанскиот тим по првиот меч имаше предност од 3:2, а во Генк Сисит ја зголеми таа разлика. Конечните 1:1 на овој меч ги постави Тросар.

Полуфиналните двојки во Лига Европа ќе бидат извлечени в петок во Нион. Првите полуфинални мечеви се играат на 4.мај, а реваншите се на програмата на 11.мај. Финалето е во Стокхолм на 24.мај.