Дома Македонски спорт Мак фудбал ФФМ потврди: Голот на Вардар против Пелистер е оправдано поништен

ФФМ потврди: Голот на Вардар против Пелистер е оправдано поништен

Викендов се играше дербито во Втората лига помеѓу Вардар и Пелистер кое заврши без победник 2:2, а во него видовме и еден поништен гол на Вардар во 83. минута.

Во својата анализа денес ФФМ потврди дека тој гол судиите оправдано го поништиле.

Лондонско дерби во Премиер лига, Миовски против Барса во Ла Лига ↓↓↓

На натпреварот ФК Пелистер – ФК Вардар одигран на 03.12.2022 година анализирана е ситуацијата од 83 минута.

Главен судија: Стојанче Трпчевски. Помошен судија: Драган Трпчевски и Душко Панов.

83 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Досудено офсајд позиција)

Играч на гостите додаде топка во шеснаесетникот на екипата на домаќините, негов соиграч ја прими топката и постигна гол, меѓутоа во момент на додавање од својот соиграч, играчот на гостите се наоѓаше понапред од предпоследниот играч од одбраната на домакините.

Исправна одлука на вториот помошен судија, голот е поништен и додсудено е офсајд позиција, бидејки играчот на гостите во моментот на додавање на топката од својот соиграч се наоѓаше во недозволена позиција (понапред од предпоследниот одбранбен играч на домакините)