Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Италија собори рекорд стар 47 години

Италија собори рекорд стар 47 години

Италија синоќа после продолженија ја победи Австија (2:1) и се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство.

Тимот на Роберт Манчини не прими гол во регуларните 90 минути против Австрија и со тоа го сруши рекордот што го држела италијанската генерација од 1972 до 1974 година со легендарниот голман Дино Зоф.

Франција без гол до полуфинале, таму ја чека разиграната Шпанија! ↓↓↓

Италијанците сега го подобрија тој рекорд и стигнаа до 1.168 минути без примен гол.

„Аѕурите“ го соборија и сопствениот рекорд по бројот на натпревари без пораз. Ова беше нивни 31-ви натпревар по ред без пораз, а претходниот рекорд на Италија беше 30 меча без пораз.