Дома Останати Кошарка Видео: Финалето на Истокот е „реприза“ од минатата година – Бостон против Кливленд!

Бостон Селтикс со 4:1 во серијата ја елиминираа Филаделфија и се пласираа во финалето на Источната конференција каде што втора година во низа ќе играат против Кливленд.

Во уште еден фантастичен натпревар, кој го оживеа старото ривалство на двата клуба, Бостон имаше плус на полувремето, за Сикерси во третата четвртина да успеат да го стигнат ривалот со серија 11:3 и да намалат на 78:74.

Се за новиот формат во Лигата на Шампиони! ↓↓↓

На крајот од четвртината Џеј Џеј Редик ги одведе гостите на само минус еден пред последните 12 минути.

Во возбудливата завршницата Џејсон Татум носи предност за Бостон, а Ембид во наредниот напад погоди за изедначување. Розир е ладнокрвен од линијата за слободни фрлања за 113:109 но Редик со брза тројка намали на минус еден.

Смарт е фаулинран, го погоди второто слободно фрлање, а потоа пресече пас на гостите во последната секунда и го одведе својот тим во ново финале на Истокот.
Џејсон Татум беше најефикасен кај победникот со 25 поени, Џејлејн Браун постигна 24 поени, Тери Розир 17, Ал Хорофорд 15 поени.

На Филаделфија не и помонгаа ниту 27 поени и десет скокови на Шариќ и исто толку поени и 12 украдени топки на Ембид.

Серијата помеѓу Кливленд и Бостон започнува во недела.