Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардарки може да се пакуваат за Будимпешта,добра контрола против Вардар Јуниор

Вардарки може да се пакуваат за Будимпешта,добра контрола против Вардар Јуниор

Ракометарките на Вардар ја имаа последната подготовка и проверка на формата пред заминувањето во Будимпешта, каде претстојниов викенд ќе бидат дел од завршниот турнир. Попладнево во малата сала на С.Ц. Јане Сандански, вардарки го победија “сестринскиот“ тим на Вардар Јуниор. Уште по првото полувреме имавме солидна предност, која беше изразена со двоцифрена разлика (23:13). Во второто полувреме само го зголемувавме водството, за на крајот да славиме голема победа, изразена со резултат 50:29.

На тој начин Вардар стигна до својата 27 победа од исто толку одиграни натпревари, додека ова беше десетти пораз за Јуниор, кој има уште 14 победи и 3 нерешени резултати.