Дома Топ вести Maкедонија домаќин на СП во фудбал – за непризнаени земји!

Maкедонија домаќин на СП во фудбал – за непризнаени земји!

Oд 30. мај до 7 јуни Македонија ќе биде домаќин на СП во фудбал на држави кои не се признати од ООН, ФИФА или УЕФА.

КОНФИФА (тело во кое членуваат репрезентации кои не се признаени од споменатите организации). Ова СП се игра на секои две години, а последен пат победи репрезентацијата на Карпатија која во финалето беше подобра од Северен Кипар.

На ова натпреварување учествуваат репрезентации како: Курдистан, Тибет, Квебек, Јужна Осетија, селекција на Ромите…

Тоа што ќе играат непризнаени репрезентации од ФИФА, УЕФА и ООН значи дека ова натпреварување нема никаква врска со ФФМ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Добри вести за „милионерите“: Хумелс спремен за дербито со Баерн

Двајцата многу важни фудбалери на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс и Аксел Витсел ќе бидат с…