Дома Останати Кошарка Aмериканците елиминирани од СП! (ВИДЕО)

Aмериканците елиминирани од СП! (ВИДЕО)

0

Кошаркарската репрезентација на Франција се пласираше во полуфинале на Светското првенство откако денес ги победија Американците со резултат 79:89.

Првиот период донесе изедначена кошарка на двете страни. Двата тима имаа период на игра во кои беа подобри и кога го менуваа водството, а после првите 10 минути резултатот гласеше 10:10.

Французите меѓутоа во текот на втората чевртина имаа предност. Играа добро во одбраната погодуваа шутеви и на одмор отидоа со предност 39:45.

Имаше Франција во текот на третиот период на неколку пати плус десет. Гобер и Форниер играа навистина одлично додека на другата страна Донован Мичел беше расположен и го одржуваше САД во игра, па на нешто повеќе од две минути до крајот погоди за изедначување на 60:60.

Американците го превземаа водството и во последната четвртина влегоа со предност од три поени 66:63.

Франција изедначи на четири минути пред крајот (76:76).

Форниер погоди за водство, па Гобер изведе забивање за 76:80 на три минути пред крајот.

До крајот со одличната одбрана во клучните моменти ја зголемија предноста и така ги срушија Американците. Форниер и Гоберт постигнаа по 22 и 21 поен кај Франција, додека кај САД Мичел уфрли 29.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Одреден и терминот: Против Косово играме во 20:45 часот, финалето е од 18:00

Попладнево ждрепката во Нион сакаше Македонија ако го помине Косово во полуфиналето да игр…