Дома Фудбал Останато Германија после 70 години го менува „Адидас“ со „Најк“

Германија после 70 години го менува „Адидас“ со „Најк“

Германскиот фудбалски сојуз објави дека потпишал договор за партнерство со американскиот гигант во производствто на спортска опрема „Најк“ за периодот од 2027 до 2034 година.

Ова значи дека репрезентацијата после повеќе од седум децении нема да ја опремува германскиот производител „Адидас“.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Адидас“ е познат германски бренд кој е основан во 1924 година, а во јули слави еден век постоење. Тие беа спонзор на германската репрезентација цели 77 години.

Поради тоа изненадувачки е што германската репрезентација ќе го замени „Адидас“ со најголемот ривал „Најк“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…