Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО 16 репрезентации обезбедија пласман на ЕП, голема борба за четири места

16 репрезентации обезбедија пласман на ЕП, голема борба за четири места

Денеска, во понеделник и вторник ќе се игра и последното коло од квалификациите, а досега пласман на ЕУРО обезбедија 16 селекции.

Екипите на Германија, Холандија, Хрватска и Австрија синоќа се квалификуваа за завршницата на Европското првенство и им се придружија на останатите селекции.

Пласман на ЕУРО обезбедија уште: Белгија, Чешка, Англија, Финска, Франција, Италија, Полска, Русија, Шпанија, Шведска, Турција и Украина.

Во квалификациската група „Б“, борбата се води за второто место, на табелата Португалија има 14, а Србија 13 бодови.

Потоа, во квалификациската група „Д“ никој сеуште не обезбедил учество на ЕП, Данска е првопласирана со 15 бодови, пред Швајцарија (14) и Република Ирска (12).

И во квалификациската група „Е“ се води битка за втората позиција каде што моментно е Унгарија (12), следуваат Велс (11) и Словачка (10).

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Официјално: Наполи му врачи отказ на Анчелоти!

Тоа што се најавуваше изминатите денови денес доби официјална потврда, Карло Анчелоти пове…