Дома Останати 12 годишно девојче освои медал во Токио

12 годишно девојче освои медал во Токио

Историски момент видовме денес во Токио.

Јапонката Кокона Хираки која се натпреварува во скејтборг стана најмладата натпреварувачка која освоила медал уште од 1936 година. Хираки има само 12 години, а пред неа во 1936 исто така со 12 години Ноел Вандерното беше дел францускиот тим во веслање.

Останатите два медали во оваа категоријата завршија кај Сакура Јосзуми (злато) и Скај Браун (сребро).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

На кого играат големите ѕвезди Раде Шербеџија и Милош Биковиќ?

Ни тие не ги пропуштаат најголемите квоти на свет во Mozzart. Секој ден букмејкерите во Mo…