Дома Македонски спорт Мак фудбал ПМФЛ: Шкупи победува и во Кичево, Струга едвај со „пандевци“, Шкендија славеше во Ѓорче

Денес се играа натпревари од 17. коло во македонската Прва лига.

Лидерот на табелата Струга Триум тешко дојде до триумф против Академија Пандев со 1:0. Натпреварот беше одлучен со голот на дефанзивецот Дарко Илиески.

Шкупи иако прво имаше негатива со голот на Херера во 24. минута славеше со Брегалница со 3:1. До крајот полувремето чаирчани изедначија со прекрасниот гол на Фреди Алварез, за во второто полувреме Трапановски и Ѓорѓиев да ја крунисаат иницијативата. Ќе потсетиме Шкупи и овој натпревар поради суспензијата како домаќин го игра во Кичево каде што ќе треба да одигра уште четири домашни натпревари.

Тиквеш и Силекс се сретнаа во дуел на четвртиот и петтиот тим на табелата. На крајот гостите од Кратово се радуваа во Кавадарци. Двата гола Силекс ги постигна во последните 20-тина минути од средбата преку Обрадовиќ и Ристовски.

Шкендија предводена од одличниот Дориев со три бода си заминува од Ѓорче каде што славеше со 1:3. Дориев постигна два гола, еден беше дело на Хасани. Почесниот гол за „лавовите“ го постигна Скендери.

Последниот и претпоследниот тим на табелата Скопје и Победа ремизираа 0:0.