Дома Фудбал Останато Нов ВАР циркус на Копа Америка: Се цртаа погрешни линии, Бразил не доби чист пенал 🎥

Изминатата вечер со натпреварот помеѓу Бразил и Колумбија заврши групната фаза на Копа Америка, а двете селекции ремизираа со резултат 1:1.

Натпреварот беше обележан со две големи судиски грешки во кои се оштетија двете репрезентации. За среќа овие грешки не влијаеа на конечниот распоред на табелата.

Битка на најтрофејните, Роналдо благодарен на Кошта! ↓↓↓

Поведе Бразил со голот на Рафиња во 12. минута, а седум минути судиите од ВАР собата направија вистински циркус. Имено, тие одлучија да го поништат голот на Девисон Санчез по уфрлувањето од слободен удар, но при анализата на ситуацијата може да се види дека цртале целосно погрешно линија.

Судиите гледале каде се наоѓа ногата на Џон Кордоба, место на Санчез кој беше на стрелец. Кордоба беше во недозволена позиција и затоа голот се поништи.

Но, Колумбија дојде до изедначување во судиското продолжение од првиот дел кога на асистенција на Кордоба погоди Давид Муноз.

Неколку минути пред таа ситуација, ВАР собата уште еднаш потфрли бидејќи со судиска одлука сега се оштети Бразил. Винисиус беше срушен во казнетиот простор, меѓутоа иако пеналот беше очигледен реакција немаше.

И ова е веќе втор натпревар со големи грешки на ВАР претходно Американците кои се елиминирани беа бесни на одлука на судијата во мечот против Уругвај.