Дома Фудбал Останато На денешен ден пред 25 години беше постигнат еден од најпознатите голови на Мундијалите

На денешен ден пред точно 25 години на Светското првенство во Франција во 1998 година се сретнаа Аргентина и Холандија.

Беше тоа судир на ѕвезди во кои на едната страна без Батистуа, Верон, Симеоне, а на другата Бергамп, Патрик Клајверт, Ван Дер Сар…

Клајверт во 12-тата минута ја доведе Холандија во водство, а изедначо Клаудио Лопез пет минути подоцна. Кон крајот на натпреварот беше исклучен Артур Нуман, а подоцна поцрвене и Ариел Ортега, па се играше десет на десет.

Во 90-тата минута следуваше еден од најпознатите моменти во историјата на Мундијалите. Франк Де Бур со долга топка го пронајде Бергкам кој одлично се ослободи од својот чувар, „фрлајќи“ го натревата и го матираше голманот на Аргентинците.