Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонија повторно поразена, Азарбејџан славеше во Скопје

Македонија повторно поразена, Азарбејџан славеше во Скопје

Македонската репрезентација загуби со 1:3 од Азербејџан на пријателскиот натпревар во Скопје.

Нашите фудбалери добро го започнаа натпреварот. Барди го отвори резултатот и и донесе водство на нашата репрезентација од 1:0 во 25-та минута, откако беше прецизен од белата точка.

Време е за фудбалска класика: Шпанија - Италија! ↓↓↓

Азербејџан многу прилики за гол, сепак стигна до изедначување во 38-та минута преку Кафрагулиев, а Несторовски имаше одлична шанса да донесе водство пред крајот на полувремето.

Работата за нашиот национален тим беше отежната кога Бобан Николов после само седум минути игра во вториот дел доби втор жолт картон и предвреме го заврши натпреварот.

Неколку минути подоца Азарбејџан ја искористи бројчаната предност и стигна до водство од 2:1. Потоа следеше период која Македонија заигра подобро, два пати погоди пречка, но не успеа да израмни. Казната стигна во последните минути кога Шејдаев ги постави конечните 1:3.