Дома Фудбал Репрезентации Експериментот на Пикси на десет дена пред ЕП: Србија играше со четири стопери

Експериментот на Пикси на десет дена пред ЕП: Србија играше со четири стопери

Фудбалерите на Србија вчера загубија со 2:1 од Австрија на претпоследниот тест пред Европското првенство, а головите ги примија по големите дефанзивни грешки кои ја загрижија локалната јавност поради очигледно неуспешниот експеримент на селекторот Драган Стојковиќ Пикси.

Имено, селекторот на Србија го започна натпреварот со четири стопери во последната линија, каде централни стопери беа бековите, Урош Спајиќ десно и Страхиња Павловиќ лево.

Да се биде или не за Данска и Србија! ↓↓↓

Експериментот заврши со дебакл, кој ја загрижува српската јавност бидејќи нивната репрезентација за само десет дена ја чека Европското првенство во група со силни противници – Англија, Данска и Словенија.

“Австријците постигнаа два гола за само 13 минути игра. Нивните голови беа повеќе резултат на нашата лошо поставена одбрана, што треба да го загрижи тренерот Драган Стојковиќ Пикси на десет дена пред почетокот на континенталниот турнир. Останува да ги исправиме грешките, прво на целата одбрана, а за нас останува уште натпревар во Шведска, потоа нема да има повеќе можности“, пишува Блиц.

Со сличен тон се огласија и други медиуми во Србија, па Телеграф преку насловот и предлага на Пикси да ги прескокне експериментите.

„Фијаско може да се нарече експериментот со стопери на бековската позиција, Урош Спајиќ десно и Страхиња Павловиќ лево и спуштањето на Немања Гудељ во „четворка“ со Милош Вељковиќ, бидејќи Австријците го искористија просторот. максимално зад српските фудбалери и само три минути постигнаа два гола“, соопшти Телеграф.

Србија во сабота против Шведска го игра последниот подготвителен натпревар за ЕП, а на 16 јуни натпреварувањето ќе започне со дуел со Англија.