Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Данците огорчени: Дали ВАР го уништува фудбалот?📷

Данците огорчени: Дали ВАР го уништува фудбалот?📷

Данците беа огорчени од судењето на Англичанецот Мајкл Оливер на синоќешниот осминафинален меч против Германија.

Германија победи со 2:0, но Данците се убедени дека судиите ги фаворизирале домаќините.

Роналдо - човек рекорд! Франција и Белгија во дербито на денот! ↓↓↓

Во 53 минута, по интервенција на ВАР, беше досуден пенал за Германија откако Јоаким Андерсен беше погоден во рака од топката од непосредна близина.

Две минути порано беше поништен голот на Андерсен за водство на Данска. Интересно, главниот судија овојпат ја пушти играта, па го призна голот, но го поништи по интервенцијата на ВАР.

Потоа со графика и анимација беше утврдено дека бил во недозволена позиција буквално само со врвот на копачката.