Дома Фудбал Англија „Вајт Харт Лејн“ замина во историјата, Тотенхем се прости со победа!

„Вајт Харт Лејн“ замина во историјата, Тотенхем се прости со победа!

„Спарсите“ со победата над Јунајтед се простија од „Вајт Харт Лејн“ кој беше нивни дом уште од 1899 година.

Тимот на Покетино го победи комбинираниот тим на „ѓаволите“ со 2:1, иако од виденото на теренот победата на „петлите“ можеше да биде и далеку поубедлива.

Битка на најтрофејните, Роналдо благодарен на Кошта! ↓↓↓

Тотенхем од стартот го притисна ривалот и поведе веќе во шестата минута од натпреварот. Домакините создаваа шанси сепак до крајот на полувремето не видовме нов погодок.

После само три минути игра во вториот дел, Хари Кејн, ја дуплираше предноста на Тотенхем послеа асистенцијата од . Тотенхем продолжи да доминира и скоро цело време топката беше на половината на гостите.

Сепак, Јунајтед преку Руни успеа да го намали резултатот, но тоа беше се што „ѓаволите“ усепаа да направат на овој натпревар.