Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар се врати на челната позиција!

Вардар се врати на челната позиција!

Ракометарите на Вардар се вратија на челната позиција во Б групата во Лигата на шампионите, со победата на Цеље 35:30 во рамкина на 12.коло.

Вардар четри пати играше со Цеље сезонава и забележа исто толку победи. Во саботата македонскиот шампион рутински го победи тимот од Словенија со што ги потврди високите амбиции во Лигата на шампионите.

Лондонско дерби во Премиер лига, Миовски против Барса во Ла Лига ↓↓↓

Неизвесноста во „Јане Сандански“, доколку воопшто ја имаше траеше само седум минути и резултатот 3:3, Вардарв о наредните две минути со серија 4:0, која ја иницираше Душебаев создаде предност од 7:3, која Цеље не успеа да ја оспори.

Од деветтата минута Вардар искусно ја одржувше предноста, благодарение на одбраната, расположениот Штербик на голот и Душебаев и Дибиров во нападот.

Вардар до победата го предводеа Душебаев со осум, односно Дибиров и Шишкарев со по шест гола.

Во последниот меч Вардар ќе му гостува на Мешков Брест во клучниот натпревар за освојување на првото место во групата и директен пласман во четврфиналето.