Дома Актуелно Јувентус има нов извршен директор, Ањели со големо обраќање до фановите

Јувентус има нов извршен директор, Ањели со големо обраќање до фановите


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Вистински потрес во фудбалот беше вчерашната вест дека комплетното раководство на Јувентус си заминува од клубот.

Андреа Ањели, заедно со Павел Недвед и Маруицио Аривабене, но и сите членови на Бордот на директори, се повлекоа. Клубот во наредниот период ќе го води Маурицио Сканавино. Сканавино е телекомуникациски инженер кој нема искуство во фудбалот.

Тој е близок човек на Џон Елкан, роднина на Ањели и починатиот Серџо Маркионе. Сканавино бил избор на Елкан кој е на највисоко менаџерска позиција во компанијата која е сопственик на управувачкиот пакет акции на Јувентус.

Ањели имаше и обраќање до навивачите:

Јувентус е еден од најголемите клубови во светот и оние кои работат или играат тука, знаат дека резултатот производ благодарение на работата на целиот тим.

Нашата историја и ДНК не навикнаат да победуваме. Од 2010 година ја почестивме нашата историја со извонредни резултати: Стадион, 9 Скудета по ред, први во Италија со серии Netflix и Amazon Prime, J|Medical центар, 5 последователни Скудета кај жените. Потоа, договорот со Фолксваген (малкумина знаат за тоа), финалињата Берлин и Кардиф (за кои најмногу жалиме), договорот со Адидас, следната генерација Coppa Italia, првиот клуб што претставува тимови во Извршниот Комитет на УЕФА, Ј|Музејот и уште многу повеќе.

Часови, денови, ноќи, месеци и годишни времиња со цел секогаш да се подобруваме. Бернабеу, Олд Трафорд, Алијанц Арена, стадионот Вестфален, Сан Сиро, Георгиос Караискакис, Селтик Парк, Камп Ноу: каде и да одевме кога тимот беше обединет, од никого не се плашевме. Кога тимот не е обединет, тогаш тоа им го отвора патот на противниците и тоа може да биде фатално. Во тој момент, мора да имате остар ум за да ја намалите штетата: Се соочуваме со деликатен момент како клуб и нема единство. Подобро да заминеме сите заедно давајќи можност за нов тим да направи пресврт.

Нашата совест ќе биде нивен предизвик: да се виде на вистината на историјата на Јувентус. Ќе продолжам да замислувам и да работам за подобар фудбал, поткрепен со фразата на Фридрих Ниче: „Оние што беа видени како танцуваат, беа третирани како луди од оние што не можеа да ја слушнат музиката“. Запомнете, насекаде ќе се препознаеме со еден поглед: Ние сме луѓе на Јуве. Одиме до крај“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Актуелно

Проверете

ФИФА потврди: Никогаш претходно во јануари не се трошело како сега!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Фудбалските клубови …