Дома Фудбал Англија Јармоленко до руските репрезентативци: Зошто молчите? Во Украина страдаат жени, мајки, деца…

Јармоленко до руските репрезентативци: Зошто молчите? Во Украина страдаат жени, мајки, деца…

Репрезентативецот на Украина, Андриј Јармоленко испрати повик до репрезентативците на Русија.

Јармоленко ги повика руските фудбалери да излезат и да се спротистават на воената агресија на Русија врз Украина.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„Зборував со повеќе од вас и знам дека не го одобрувате ова што се слчува и сметате дека вашиот претседател постапува погрешно. Како фудбалери на националниот тим имате големо влијание на народот и ве замолувам да го покажете тоа. Сте покажале „мад*ња“ на теренот, покажете и во животот“.

„Роден сум Санкт Петербург, но израснав во Украина, па себе се сместам за Украинец. Уште еднаш ве повикувам. Момци, зошто се криете и не кажувате ништо? Во Украина страадаат луѓе, жени, мајки, деца…а вие молчите. Што ви пречи да кажете дека сакате обединување?“, порача фудбалерот на Вест Хем.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бернардо Силва се сели во Барселона

Англиските медиуми пренесуваат дека Бернардо Силва донел конечна одлука да го напушти Манч…