Дома Останати Ѓоковиќ со спектакуларен пресврт до полуфинале на Вимблдон

Ѓоковиќ со спектакуларен пресврт до полуфинале на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ приреди уште еден пресврт за паметење, овој пат против Јаник Синер во четвртфиналето на Вимблдон.

Србинот имаше негатива од 2:0 во сетови и успеа да направи комплетен пресврт и да се пласира во полуфиналето.

Мечот започна добро за Ѓоковиќ поведе со 3:0, но потоа му дозволи на Синер да го врати брејот и да го освои првиот сет (5:7).

Италијанецот во вториот сет изгледаше далеку подобро и лесно го освои со 6:2 за големо водство, но потоа следуваше маестралниот пресврт на Ѓоковиќ.

Во следните три сета Ѓоковиќ ја демонстрираше својата моќ, доминираше во секој поголем и успеа да направи пресврт за пласман во полуфинале.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Хуркач го елиминираше Кирјос од Монтреал

Полскиот тенисер Хуберт Хуркач го совлада Австралиецот Ник Кирјос со 2:1 во сетови 7:6 (4)…