Дома Останати Ѓоковиќ се намачи против Фокина, но стигна до осминафинале

Ѓоковиќ се намачи против Фокина, но стигна до осминафинале


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Новак Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето на Ролан Гарос, отако потешко од очекувањата го победи Алехандро Давидович Фокина.

Првите два сета траеја речиси три часа, а потоа во третиот сет Ѓоковиќ беше доминантен.

Во текот на првиот сет, Шпанецот прв направи брејк, во петтиот сет за водство од 3:2, но Новак му одговори веќе во следниот гем.

Вториот сет се играше на тајбрек кој му припадна на Србинот, а во третиот сет беше доминантен.

Негов противник во осминафиналето ќе биде победникот од вечерашниот дуел меѓу полскиот тенисер Хуркач и Вариљас.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Големото срце на Новак: Во Њујорк делеше подароци 🎥

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Најдобриот те…