Дома Фудбал Останато Што изјави Клоп за Суперлигата во 2019 година?

Што изјави Клоп за Суперлигата во 2019 година?

12 европски гиганти одлучија да ја формираат Суперлигата.

Од вчера вечер ова е главна тема во светот на фудбалот. Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Реал Мадрид и Тотенхем, официјално прифатија да бидат дел од лигата, се чека да се види кои ќе бидат следните клубови.

УЕФА сигурно ќе реагира и од европската куќа на фудбалот веќе се заканија со сериозни санкции.

Британсите медиуми потсетија и на една изјава на Јирген Клоп од 2019 година. Ливерпул е во тимовите кои прифатија да играат во оваа Суперлига, а еве што зборуваше Клоп на оваа тема.

„Се надевам дека Суперлигата никогаш нема да се формира. Фудбалот е прекрасен со Лигата на шампионите и Лигата на Европа. За мене Лигата на шампионите е Суперлига. Секако дека парите се важни, но зошто да се гради нешто во кое Ливерпул 10 години по ред би играл против Реал – кој би го гледал тоа“, изјави тогаш Клоп.

Меѓутоа сега Ливерпул е дел од Суперлигата каде што Флорентино Перез е првиот претседател, а негови заменици се Андреа Ањели и Џоел Глејзер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Алиоски со емотивна порака се збогува од Лидс🎥

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски денес преку видео порака се збогува со навивачи…