Дома Фудбал Англија Чекаа две децении на ваков успех: Њукасл се врати во Лигата на шампионите!

Чекаа две децении на ваков успех: Њукасл се врати во Лигата на шампионите!


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓Њукасл и Лестер вчера одигра без голови, а тој бод беше доволен за домаќините и математички да го обезбедат местото во Лигата на шампионите наредната сезона.

Пред последното коло Њукасл сега има четири бода предност во однос Ливерпул кој се уште има некои мали шанси за место во топ четири, но ако се случи тоа би било на местото на Манчестер Јунајтед.

Њукасл последен пат во Лигата на шампионите играше во сезоната 2002/2003, тогаш беше во група со Јувентус, Динамо Киев и Феенорд.

Од друга страна поранешниот англиски шампион Лестер е пред испаѓање од Премиер лигата и ако Евертон го победи Борнмут во последното коло „лисиците“ дефинитивно се селат во понизок ранг.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Жоао Феликс може да се пресели на „Олд Трафорд“

Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓ Португалскио…