Дома Фудбал Англија Халанд не запира: Продолжува да руши рекорди во Премиер лигата

Халанд не запира: Продолжува да руши рекорди во Премиер лигата

Maнчестер Сити вчера го победи Арсенал со убедливи 4:1, а Ерлинг Халанд на оваа средба беше стрелец на последниот гол во самиот финиш.

Норвежанецот урива рекорди од самиот старт на својата епизода во Манчестер Сити, а сега е на бројката од 33 голови со што постави рекорд за постигнати голови во една сезона откако во Премиер лигата се играат по 38 натпревари. Досега рекорд беше Салах со 32.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Исто така на Халанд потребни му се само уште два за ги надмине Алан Ширер и Енди Кол кои имаат по 34 голови, но тие постигнаа толку гола кога во најсилната англиска конкуренција се играа 42 кола со 22 екипи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Oдложен натпревар во Ла Лига

Натпреварот од 26. коло во шпанската Примера помеѓу Гранада и Валенсија кој требаше да се …