Дома Фудбал Германија Халанд вчера се повредил на бизарен начин

Халанд вчера се повредил на бизарен начин

Во можеби најважниот натпревар во сезоната Борусија Дортмунд вчера изгуби од Баерн со минимални 0:1 и така веројатно се прости од трката за шампионската титула.

Борусија одигра натпревар за заборав, баварците беа подобар ривал и заслужено победија. Освен поразот жолто-црните ги загрижува и повредата на Ерлинг Халанд.

Талентираниот Норвежанец беше заменет во 72. минута, а неговата повреда дојде на навистина бизарен начин. Имено, Халанд претходно се судри со судијата Тобијас Стилер. Во таа прилика тој добил незгоден удар во коленото почуствувал болка и го напушти теренот.

Наскоро се очекуваат детали за повредата и можниот период на пауза. Во клубот од Дортмунд се оптимисти и веруваат дека не се работи за толку сериозна повреда и дека 19 годишниот фудбалер многу брзо ќе може да се врати на терен.

Од доаѓањето во Борусија Халанд одигра 14 натпревари и успеа да постигне 13 голови.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Клоп: Среќен сум што на Сити му е укината казната

УЕФА пред пет месеци го исфрли Манчестер Сити од Европа и го казни со 30 милиони евра пора…