Дома Фудбал Останато ФИФА потврди: 2021 ќе ни даде два светски клупски шампиони!

ФИФА потврди: 2021 ќе ни даде два светски клупски шампиони!

Новата 2021 година ќе биде посебна и историска затоа што ќе се одиграат две светски клупски првенства.

Во 12 месеци два пати ќе биде прогласен светски клупски шампион и тоа ќе биде така поради пандемијата со коронавирусот која направи проблеми ширум светот. Донесена е одлука СП за клубови за 2020 година да се одигра од 1. до 18 февруари 2021, а истата година во декември ќе се одигра и новото регуларно СП за клубови.

Првиот Муднијал ќе се игра во Катар, домаќинот на СП 2022 кој на лето ќе организира и Арапски куп (ново натпреварување под капата на ФИФА), додека на вториот домаќин ќе биде Јапонија.

И додека сите жалат на згуснатиот распоред ФИФА очигледно не ја интересира премногу, па наоѓа како да го пополни секој слободен термин.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Голеада на „Олд Трафорд“: Јунајтед го елиминира Ливерпул🎥

Манчестер Јунајтед и Ливерпул одиграа фантастичен меч со пет гола во ФА Купот, а на крајот…