Дома Фудбал Италија Финансиска полиција го „тресе“ Милан

Финансиска полиција го „тресе“ Милан

Финансиската полиција упаднаа во канцеларијата на Милан во текот на денешниот ден, откри агенцијата АНСА.

Истражителите биле и во приватните канцеларии на извршниот директор на клубот Џорџо Фурлани и други директори на миланскиот гигант.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Предмет на истрага од обвинителството е продажбата на Милан од страна на претходниот сопственик „Елиот фонд“ на сегашниот „Ред брд“ во 2022 година.

„Во врска со претресот што денеска беше извршен во нашите простории, Милан како компанија е трета страна и не е вклучен во процедуралните дејствија во врска со промената на сопственост во 2022 година. Истрагата во која се вклучени актуелниот извршен директор Фурлани и поранешниот директор Газидис се однесува на можна погрешна комуникација со властите за контрола. Милан целосно соработува со истражните органи“, соопштија од клубот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Познат фаворитот за наследник на Пиоли

Неколку европски гиганти покажуваат силен интерес за италијанскиот тренер Роберт де Зерби,…