Дома Останати Тенис Федерер најави враќање на терените наредното лето

Федерер најави враќање на терените наредното лето

Роџер Федерер и самиот потврди дека нема да настапува на Австралија Опен.

Легендарниот Швајцарец последен пат настапуваше на Вимблдон во јули, а сега изјави дека не е спремен за најголеми напори.

„Сакав да спроведеме уште детални испитувања пред да дадам официјална изјава и прегледите беа охрабрувачки. Почнав долг пат на рехабилитација во кој го вложив душата и телот. Ситуацијата не е како во 2016 година затоа морам да бидам трпелив. Ќе бидам во состојба да почнам со лесно трчање во јануари и потоа да продолжам со тренирање во март или април. Според тоа проценувам дека би можел да се вратам на натпреварувањата летото 2022 година“, изјави Федерер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Надал се помачи, но победи – на чекор сме од супер пресметката во четвртфиналето на Ролан Гарос

Како и што се очекува Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Ролан Гарос откако по…