Дома Останати Тенис Федерер: Зошто да тренирам? Сега уживам

Федерер: Зошто да тренирам? Сега уживам

Проблемот со коронавирусот се уште постои во сите спортови па така и во тенисот и сега не може да се каже кога ќе се играат најголемите турнири.

Сезоната е прекинато до крајот на јули, а се шпекулира за можност мечевите да се играат без публика и тоа е опција која не му се допаѓа на Федерер.

„Сакам тоа да не се случи (да не се играат мечеви без публика). Знам дека има шанса, меѓутоа верувам дека треба да се продолжи кога се ќе може нормално да се одвива. Јас искрено едвај чекам да продолжиме“, изјави Федерер.

Швајцарецот призна и дека овој момент не тренира.

„Зошто да тренирам? Турнирите нема да се играа брзо. Го користам овој период да уживам и да одморо. Тренингот не ми недостасува. Кога работите ќе се вратат во нормала ќе продолжам да тренирам“, призна Роџер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ може да ја промени репрезентацијата: Лично ми кажа дека сака да ни се придружи

Бенџамин Балерт, некогаш 204 тенисер на АТП листата даде големо интервју за реномираниот ф…