Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО УЕФА потврди: Ангеловски на ЕП ќе повика 26 фудбалери

УЕФА потврди: Ангеловски на ЕП ќе повика 26 фудбалери

Европската куќа на фудбалот донесе одлука да им дозволи на репрезентациите да повикаат 26 фудбалери за ЕП, а воедно го одобри и правилото за 5 замени.

Наместо 23 фудбалери секој селектор ќе може на списокот да пријави 26, а УЕФА се одлучи на ваков потег поради проблемите со пандемијата и поголемиот број на измени.

Ова може да биде и добра вест за македонските фудбалери, бидејќи селекторот Игор Ангеловски нема потреба да го крати списокот и ќе може да повика 26 фудбалери.

Притоа, се очекува повеќе фудбалери да добијат минутажа на Европското првенство, бидејќи ќе има 5 измени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Хрватска го објави списокот за ЕП

Покрај Белгија која прва го објави списокот за Европското првенство, тоа го направи и Хрва…