Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО УЕФА излезе со официјално соопштение за Европското првенство

УЕФА излезе со официјално соопштение за Европското првенство

УЕФА излезе со официјално соопштение во кое уште еднаш потврди дека се залага за намерата Европското првенство да се игра во 12 различни градови.

Денес се одржал состанок на организацискиот комитет и сите 12 градови потврдиле дека се спремни за организирање на ЕП.

„УЕФА се ангажира Европското првенствоо да се игра во 12 градови како што беше првичниот план. Важно е да им дадеме на градовите-домаќини колку е можно повеќе време за да имаме јасна слика што ќе се случува во јуни и јули. Фановите се важен дел од фудбалот и треба да го осигураме нивното враќање на стадионите“, изјави Чеферин.

Според овој план Македонија натпреварите треба да ги одигра натпреварите во Букурешт и Амстердам.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Галијани позитивен на коронавирус

Aдријано Галијани, 76 годишниот директор на второлигашот Монца е заразен со коронавирус. С…