Дома Фудбал Лига на шампиони УЕФА детално објасни како ќе изгледа новата Лига на шампиони

УЕФА детално објасни како ќе изгледа новата Лига на шампиони

Од сезоната 2024-25 започнува стартува нова ера во Лигата на шампионите.

Форматот ќе се менува и повеќе нема да го гледаме сегашното натпреварување по групна фаза, туку ќе има лигашки систем. Во овој нов систем место сегашните 32 екипи ќе се натпреваруваат 36.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Системот ќе биде лигашки, но секако дека нема да може да играат сите меѓусебе. Со ждрепка секоја екипа ќе добие осум противници со кои ќе игра домашен и гостински натпревар.

Така ќе се освојуваат бодови и најдобрите осум екипи ќе Но, да се вратиме на темата, Лигата на шампионите ќе има 36 клубови, а ќе се игра лигашка конкуренција, но, се разбира, нема да имаат време да играат со сите. Ќе се одржи ждрепка каде секоја екипа ќе добие по 8 противници и ќе одигра четири гостувања и четири домашни.

Првите осум екипи директно ќе обезбедуваат место во осминафиналето, додека останатите екипи ќе се пополнат преку плеј-оф во кој ќе играат екипите од 9-тото до 24-тото место. Екипите што ќе завршат под 25-тото место ќе го завршат својот настап во натпреварувањето.

По овој лигашки дел следи нокаут фаза каква што имаме и сега.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…