Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО УЕФА бара 300 милиони евра за да го одложи ЕП

УЕФА бара 300 милиони евра за да го одложи ЕП

УЕФА ќе побара 300 милиони евра од клубовите и националните лиги поради преместувањето на Европското првенство за следната година.

Поради пандемијата со коронавирусот извесно е дека УЕФА ќе го одложи ЕУРО 2020. Европската куќа на фудбалот ќе им го остави летниот период на Сојузите за да ги завршат националните шампиони.

Во Нион пресметале дека доколку го одложат ЕП за наредното лето ќе бидат во минус 300 милиони евра.

Желбата на многу европски Федерации е ЕП да биде одложено за да може да се доиграат националните првенства. УЕФА е подготвена да им излезе во пресрет, но за одложување на Европското првенство бара 300 милиони евра, ова се трошоците за континенталниот собир да се игра следната година наместо од јуни до јули. Европската куќа на фудбалот сака оваа сума да биде покриена од клубовите, првенствата и федерациите.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Човекот кој го откри Гризман: Во Барса не му подаваат, се гледа дека има проблем и не ужива

Човекот кој го откри Антоан Гризман и тоа како младо момче даде интервју за „Мундо Депорти…