Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Традицијата вели: Промашениот пенал на Меси е најава за светска титула на Аргентина?

Традицијата вели: Промашениот пенал на Меси е најава за светска титула на Аргентина?


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Аргентина вчера ја победи Полска и се пласираше во осминафиналето, иако Светското првенство го започна со пораз од Саудиска Арабија.

Во осминафиналето Аргентинците ќе играат против Австралија и секако дека „гаучосите“ се голем фаворит, меѓутоа не треба да се заборави дека веќе гледавме изненадување на овој Мундијал.

Интересно е што ако и веруваме на традицијата поради промашениот пенал на Меси шампион ќе биде Аргентина. За прпват на Светскиот трон Аргентина застана во 1978 година, тогаш Марио Кемпес промаши пенал во третото коло од групната фаза.

Слично се случи во 1986 година кога Аргентина по вторпат стана светски шампион. Тогаш Марадона во третото коло не реализираше најстрога казна. Така сега Меси исто така промашува во третото коло…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Артета и Рашфорд најдобри во Премиер лигата во јануари

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Трет пат оваа сезона, менаџерот на Арсенал, …