Дома Фудбал Останато Творецот на чудото од Кнежеството доби отказ, француската легенда најсериозен кандидат да го наследи

Творецот на чудото од Кнежеството доби отказ, француската легенда најсериозен кандидат да го наследи

0
zardim

Португалецот ја плати цената за лошите резултати од почетокот на сезоната.

Тимот на Монако денес потврди дека досегашниот тренер Леонардо Жардим добил отказ.

Португалецот во Кнежеството стигна во летото 2014 година и направи огромен успех освојувајќи ја титулата во француското првенство пред две сезони, додека во Лигата на шампионите стигна до полуфиналето.

„Благодарен сум и горд што бев тренер на Монако четири години. Секогаш давав се од себе и работев со голема желба, остваривме големи победи кои секогаш ќе ги паметам“, изјави Жардим.

Монако започна катастрофално во Лига 1 и после девет кола во француската Лига 1 овој тим освои само шест бода и се наоѓа на 18-тата позиција во првенството. Во Лигата на шампионите од два натпревари освоија еден бод.

Засега како најсериозен кандидат за наследник на Жардим се споменува Тиери Анри.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Сакаше ли Нејмар да испрати некаква порака со цитатот од Боб Марли? (ФОТО)

Фудбалскиот свет го чека расплетот околу Нејмар и оваа сапуница сигурно ќе биде актуелна д…