Дома Останати Тенис Скандал: Тенисер од топ 50 обвинети за местење натпревари!

Скандал: Тенисер од топ 50 обвинети за местење натпревари!

На повидок е нов скандал со местење натпревари во тенисот, но ако досега се навикнавме вмешани да бидат тенисери со послаб ранкит на АТП листата овој пат во прашање се тенисери од самиот врв.

Рускиот тенисер Аслан Карацев и Грузиецот Николоз Базилашвили се тенисерите кои се сомничи дека учествувале во местењто натпревари. Двајцата се во топ 50 на АТП ранкигот.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Карацев пред една година стигна до полуфиналето на Австралија Опен. Новинарите на германската телевизска станица 3ДФ објавија дека зад двајцата стои еден белоурски тренер.

Јахор Јацик е тренерот кој работел со двајцата кој наводно ги одредувал сумите кои тенисерите ќе ги добијат за наместените мечеви. Тренерот со Карацев работеше од 2018 до 2021 година, додека Базилашвили соработуваше со него 18 месеци од 2013 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Обвинувања за Ѓоковиќ: Ќе провоцира 340.000 Албанци!

Веќе е познато дека Новак Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот од серијата АТП 250 во Женева кој…