Дома Фудбал Репрезентации Се јави првата држава која сака да именува стадион по Пеле!

Се јави првата држава која сака да именува стадион по Пеле!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Неколку дена откако претстедателот на ФИФА, Џани Инфантино испрати порака секоја земја доколку е во можност и сака да именува барем еден стадино по легендарниот Пеле кој почина на 82-годишна возраст.

Во прашање е Зеленортските Острови. Владата во оваа земја ќе го именува својот национален стадион по славниот бразилски фудбалер.

„Зеленортските острови и Бразил имаат историја и култура која одат рака под рака. Ова се две сестрински земји поврзани со јазикот и идентитетот.

Кралот Пеле, кој роден Бразилски државјанин и стана светски позната фигура заслужува да му оддадеме почит.

Нашата намера ја испративме до ФИФА бидејќи оваа федерација го објави предизвикот наскоро очекуваме да го извршиме овој симболичен чин“, објави премиерот на државата на социјалните мрежи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

„Монца во следните сезони ќе се бори за Скудето“

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Eкипата на Монца мин…