Дома Фудбал Англија Сензација на Островот: Руни и Дерби елиминирани од аматерски тим! 🎥

Сензација на Островот: Руни и Дерби елиминирани од аматерски тим! 🎥

Тимот на Чорли приреди вистинска сензација во англискиот ФА Куп.

Чорли го елиминираше големиот фаворит во овој меч, Дерби Каунти (2:0). Станува збор за сензација затоа што Чорли е аматерски тим кој се натпреварува во шестата лига во Англија, додека Дерби Каунт е во Чемпионшип и од клупата ги води легендата на Манчестер Јунајтед Вејн Руни.

Треба да се спомене дека Дерби играше без неколку првотимци кои се позитивни на Ковид-19, но секако тоа не треба да биде оправдување за елиминацијата од аматерска екипа.

Чорли за првпат во својата историја ќе игра во четвртата рунда од ФА Купот.

ФА КУП останати резултати: Боренам Вуд – Милвол 0:2, Лутон – Рединг 1:0, Норвич – Ковентри 2:0, Нотингем Форест – Кардиф 1:0, Евертон – Ротерам 2:1.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Атлетико Мадрид не може да регистрира играчи

Атлетико Мадрид се најде во незгодна ситуација и не може да пријавува нови играчи, бидејќи…