Дома Фудбал Седум фудбалери биле подмитени на сомнителниот меч Ваљадолид – Валенсија!

Седум фудбалери биле подмитени на сомнителниот меч Ваљадолид – Валенсија!

Седум фудбалери на Ваљадолид биле поткупени пред натпреварот од последното, 38-то коло од шампионатот на Шпанија против Валенсија, објавија шпанските медиуми.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓Валенсија го доби мечот со 2:0, а овој натпревар е еден од 9-те сомнителни натпревари кои се под истрага од шпанските власти.

Шпанската полиција неодамна ги уапси капитенот на Ваљадолид Борха Фернандес, како и бившиот фудбалер на Реал, Раул Браво кои се сметаат за организатори во „шемата“ за местење натпревари.

Полиција располага со видео на кое се слушаат следниве зборови: „Гледај, другар. Валенсија победува и во првото и во второто полувреме, така? Седум играчи се купени, не повеќе“.

Овие зборови се изрекуваат од страна на поранешниот напаѓач на голем број шпански клубови, Карлос Аранда, кој беше уапсен како дел од големата операција.

Валенсиај го доби натпреварот на гостински терен со 2:0 (полувреме 1:0). Оваа победа и донесе пласман во Лигата на шампионите, оставајќи го зад себе Гетафе кој мораше да се задоволи со учество во Лига Европа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Хрватска со пресврт до убедлива победа 🎥

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Хрватската репре…